Pierwsze dni w przedszkolu

Jesteś tutaj://Pierwsze dni w przedszkolu
Pierwsze dni w przedszkolu 2018-04-03T15:29:26+00:00

Pierwsze dni dziecka w przedszkolu

Jak można ułatwić start dziecka w przedszkolu?

• nie mów dziecku, że przyjdziesz po niego wcześniej, kiedy jest to niemożliwe (w ten sposób stracisz jego zaufanie i zmniejszysz jego poczucie bezpieczeństwa);
  • nigdy nie strasz dziecka przedszkolem, przeciwnie- staraj się podkreślać jego dobre strony;
  • przyzwyczajaj swoją pociechę do urozmaiconych potraw, zdrowych zasad żywienia ;
  • wdrażaj dziecko do przestrzegania umów i zasad;
  • sprawdź, czy Twoje dziecko potrafi samodzielnie wykonać proste czynności- samemu załatwiać potrzeby fizjologiczne, myć ręce, ubierać się.
  • Jeśli ma problemy- poćwiczcie razem (chwal je za każdy, nawet najmniejszy sukces);
  • odzwyczajaj dziecko od smoczków, pampersów, nocnika;
  • pozwól dziecku uczestniczyć w przygotowaniach do przedszkola (wspólne zakupy), daj możliwość przyzwyczajania się do tych rzeczy w domu, aby w przedszkolu to wszystko nie było takie nowe, a już znajome i zarazem łatwe do rozpoznania;
  • jeśli dziecko miało mało kontaktów z rówieśnikami i innymi dziećmi nadrabiaj to teraz- zaproś do domu znajome dzieci, lub wybierzcie się na plac zabaw (postaraj się nie wtrącać się do ich zabawy).
  • Stosuj w przedszkolu krótkie pożegnania
  • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu, bo wówczas upewnisz je, że płaczem może wymusić wszystko
  • Nie okazuj dziecku własnych rozterek zostawiając je w przedszkolu (przekazujesz im wtedy swoje lęki)
  • Przygotuj dla dziecka wygodny strój do samodzielnego ubierania, który można pobrudzić
  • Nie wyręczaj dziecka nawet gdyby wykonywało określone czynności niezdarnie
  • Nie zmuszaj dziecka do tego, by zawsze od razu opowiadało o tym, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres, poczekaj aż samo zacznie mówić
  • Nie pytaj dziecka co i ile zjadło, ale w co i z kim się bawiło
  • Jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, postarajcie się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata (rozstanie z nim jest często mniej bolesne)
  • Postaraj się nawiązać dobry kontakt i stałą współpracę z nauczycielkami danej grupy. Warto dowiadywać się o rożnych sprawach dotyczących pobytu dziecka w przedszkolu
  • Staraj się przyjmować opinie i uwagi nauczycielek, zwłaszcza te trudne do zaakceptowania, jako przejaw troski o prawidłowy rozwój i funkcjonowanie w grupie twojego dziecka a nie jako atak na twoją osobę czy dziecko. Wzajemne zaufanie i współpraca rodzica i nauczycielek jest bardzo ważnym elementem przezwyciężania ewentualnych trudności jakie mogą się pojawić w rozwoju twojego dziecka.

Akceptacja przez dziecko nowej rzeczywistości przedszkolnej zależy w znacznej mierze od akceptacji i pozytywnego nastawienia rodziców. Jeśli rodzice akceptują wychowawców, ich metody pracy i samo przedszkole, to zwiększa się akceptacja nowej sytuacji przez dziecko.